Tüm Ürünlerde Ücretsiz Kargo

6.08.2018

EMNİYET KEMERİ NE İŞE YARAR ?Emniyet kemerine bir kazayı önleyebilecek yetenekte bir araçtan çok, kaza halinde uğranabilecek yaralanma ve ölüm tehlikelerini sınırlayan bir araç gözüyle bakılmalıdır.
Kemer, bir çarpma halinde, taşıtta bulunan kimselerin, başlarını taşıtın üç yüzünde herhangi bir yere vurmalarını önlediği gibi, olayların yüzde otuzunda meydana gelen ve ölümlerin yarıdan fazlasına sebep olan dışarı fırlatılmaları da önler. Bu bakımdan çarpma halinde arabanın içinde kalmak genellikle daha iyidir.

Emniyet kemerleri üç şekilde
— Karın kemeri.
— Omuz kemeri,
— Birleşik “üç nokta” tipinde yapılmaktadır
Bunlardan ilk iki tipi birleştiren üçüncü kemerin, yani “üç nokta”nın içlerinde en iyisi olduğu anlaşılmaktadır.
Emniyet kemerinin, çarpma halinde başın aşırı ve seri bir hareketinden meydana gelecek sonuçları önlemek üzere, koltuğa ekli kapitone bir destekle tamamlanması gerekir.
Bu biçimde tamamlanan bir emniyet kemeri, kazalarda etkili bir koruma aracı olmaktadır İsveç’te 28.000 kaza üzerinde yürütülen bilimsel bir incelemeden elde edilen sonuçlara göre:
1. Şoför ve yolcunun kemerini bağlaması halinde, 100 km (saatte) nın altındaki hızlarda HİÇ BİR ÖLDÜRÜCÜ YARALANMA KAYDEDİLMEMİŞTİR.
2. Buna karşılık, kemerini bağlamayan şoför ve yolcularda, 30 km ‘nin üstündeki hızlarda oluşan çarpmalarda, ÖLDÜRÜCÜ OLAYLAR görülmüştür.
Bir İsveç incelemesi, emniyet kemeri takmanın ÖLÜM TEHLİKESİNDE % 50 BİR AZALMA SAĞLADİĞİNİ açıkça göstermektedir.
 

Başka incelemeler (özellikle Birleşik Amerika Devletlerindeki Cornell Üniversitesinde çarpışmalara karışan 70.000 taşıt üzerinde) de yapılmış olup, sonuçlar hep birbirine benzemektedir. Avustralya’dan (Buradaki Victoria Devletlerinde emniyet kemeri takılması 1970 yılında zorunlu kılınmıştır gelen istatistiklerde de durumun farksız olduğu görülmektedir. Emniyet kemeri kullanılmasını zorunlu kılan yasanın çıkışını izleyen yıl içinde, adı geçen ülkede ölümlü trafik kazalarında % 23 bir düşme olmuştur.

ilgili makamların kanısına göre bu gün Avustralya, dünya ülkeleri arasında en çok emniyet kemeri kullanılan bir yerdir. Avustralya’nın nüfusu en yüksek devleti olan New South Vales’de, arabanın ön kanepesinde iken kemer takmamak, otomatik olarak cezaya yol açar. Bugüne kadar çocuklar için hiç bir etkili bağlantı düzeni bulunamamıştır. Bunlar için emniyet kemeri, boyları yetişkinlerinkine yaklaşıncaya kadar yararlı olmamaktadır.
O halde yapılacak şey 0 : 14 yaş arasındaki çocukları, sistemli olarak TAŞITIN ARKASINA oturtmaktır. Hiç bir durumda. KÜÇÜK ÇOCUKLAR ÖNDE OTURAN YOLCUNUN DİZİ ÜSTÜNDE YOLCULUK ETMEMELİDİRLER!

18 aylıktan ufak çocuklar, arka kanepeye sıkıca tutturulan bir beşikte yolculuk etmelidir. Fakat arka pencere önündeki düzlüğe konmamalıdır, arabanın seri bir duruşu bunları bir mermi gibi ileri “fırlatır” Bu küçük çocuklar, aynı şekilde, ön ve arka kanepeler arasına sıkıca bağlanan bir hamakta da taşınabilirler.

Emniyet kemeri ne zaman zorunlu oldu?

Emniyet kemerlerinin, yurdumuzda da 22 Ekim 1973 tarihinden sonra imal edilen otomobillerde bulundurulması zorunlu kılınmıştır.