Tüm Ürünlerde Ücretsiz Kargo

29.12.2018

ARAÇTA ÇOCUK KOLTUĞU NE İŞE YARAR?İlk defa bebek sahibi olan anne-babalar için en önemli ihtiyaçlardan biri arabada bebek koltuğunun nasıl konumlanacağı ve bebek koltuğunun gerçekte ne işe yaradığıdır. Bebek koltuğu hakkında detaylı ve gerçek bilgilere ulaşmak da çok kolay olmayınca bebek koltuğu alırken epey bir karmaşa yaşanıyor. Peki, bebek koltuğu almak şart mı, bebek koltuğu cezası var mı, bebek koltuğu fiyatları nasıl, bebek koltuğu arabanın neresinde olmalı, bebek koltuğu arabaya nasıl bağlanır, bebek koltuğu isofix konusu nedir…

Öncelikle bebek koltuğu 1980’lerden beri kullanılan bir malzeme. Bebek oto koltuğunun temel amacı, bebek ve çocukların araba ile seyahat ederken güvende olmalarını sağlamak.

Bebek Koltuğu Kaç Yaşına Kadar Zorunlu?

Bu konuda bebek koltuğu markaları ve bebek koltuğu satan mağazalar farklı görüşler sunabiliyor. Aslında bebek koltuğu hakkında epey bir bilgi kirliliği söz konusu. Biz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine girerek konuya dair kanun maddesini inceledik. Bu maddeye göre bebek koltuğu zorunluluğu var ama bebek ve çocuklar için oto koltukları üç farklı kategoride değerlendiriliyor.

1. Bebek Koltukları
Bu koltuk türü, doğumdan itibaren 1 yaşına kadar kullanılıyor. 8-9 kg olan bebekler için şeklinde bir sınıflandırma da var ama temelde 1 yaş esas alınıyor. Yani çocuğunuz 1 yaşından küçükse arabada bebek koltuğu kullanmanız gerekiyor. Bebek koltuğunun kullanımında yanlış anlaşılan en önemli detay ise yerleşim yönüdür.

Bebek koltuğu aracın hangi tarafına bağlanır keşmekeşine de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde net bir yanıt verilmiş. Buna göre 1 yaşına kadar olan bebeklerde bebek koltuğu arabanın arkasına bakacak şekilde konumlandırılır. Yetişkinlere göre çok daha hassas kafa ve boyun yapısına sahip olan bebeğin kaza anında en iyi böyle korunduğu kanıtlanmıştır. Yani bebek koltuğunu ortalama 1 yaşına kadar kullanıyoruz ve arabaya ters bağlıyoruz.

2. Hareketli Çocuk Koltukları

Çocuk, artık kendi başına hareket etmeye başlayınca hareketli çocuk koltuğu denilen koltuklara geçilir. Bu koltuklar da 4 yaşa kadar olan çocuklar içindir. Bu koltuklarda artık çocuk öne bakacak şekilde oturabilir. Aksi halde mide bulantısı yaşanabilir veya çocuk çevreyi göremeden seyahat etmekten rahatsız olabilir. Zira, artık baş ve boyun yapısı eskiye oranla daha fazla gelişmiştir.

 

3. Destek Koltukları:

Bu koltuklar da 4 yaşındna büyük 8 yaşından küçük çocuklar içindir. Destek koltuğu üç noktalı kemere sistemine sahip olmalıdır.

Çocuklara Emniyet Kemeri Nasıl Takılır?

Çocukların bebek koltuğu emniyet kemeri takılırken bebeğin ya da çocuğun boyun ve yüzüne temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca mideye baskı yapmayacak şekilde kemeri ayarlamak gerekir. Kemer şeritleri, omuzlar ve kalça kemiği hizasında bulunmalıdır.

Çocukların Kucakta Seyahat Etmesi Neden Çok Tehlikeli?

Öncelikle 4-5 yaşından küçük çocukların oto koltuğu ile araçta sabitlenmesi seyahat güvenliği açısından önem taşıyor. Çünkü çocuk aracın içinde hareket etmek isteyebilir, çocuk kilidi olmayan araç kapısını ya da camını açmaya çalışabilir, sürücünün dikkatini dağıtabilir. Bir diğer yandan çarpma ya da ani fren halinde, sadece 50 km hızla ilerleyen bir araçta bile kucakta taşınan bir çocuk kucaktan fırlayarak araç içindeki kısımlara çarparak çok ağır yaralanabilir. Yapılan çarpışma testlerinin hepsi gösteriyor ki, hafif çarpmalarda bile çocuklar ön ya da arka cama fırlıyor ve süratle çarpıyor. Bu da henüz çok hassas olan boyunun kırılmasına ya da ciddi kafa travmalarına neden olabiliyor. Bebek koltukları ise çocuğu bir yere sabitleyerek oradan fırlamasına engel oluyor. Böylece çocuk, emniyet kemeri takan bir yetişkinden de daha güvenli bir biçimde seyahat etmiş oluyor.